מה זה תיקון 190?

זהו תיקון לפקודת מס הכנסה אשר בוצע בשנת 2012 מתוך מטרה להסדיר עיוותים בחסכון הפנסיוני. כלומר, התיקון מאפשר לגימלאים שיש להם פנסיה מינמלית של כ- 4500 שקלים להפקיד כספים נזילים לתוך קופת גמל וליהנות מנזילות מלאה של הכסף שנחסך בה וממשיכתו בצורה קלה ונוחה.

תיקון 190 ב-IRA שילוב מנצח לחיסכון במס ועלויות?

מנהלי השקעות בקופת גמל בניהול אישי בהורייזן נהנים מפטור מלא ממס על רווחי הון. כשמתרחשת חלוקת רווחי חברה לבעלי המניות-דיבידנד, כשמקבלים ריבית על איגרת חוב ("קופון") או מוכרים נייר ערך ברווח, הם אינם משלמים מס רווחי הון, מה שמגדיל את פוטנציאל התשואה של הלקוחות הבוחרים להנות מהתיקון.

לדחיית המס למועד משיכת קופת הגמל, יש השפעה דרמטית על התשואה המצטברת בקופה (ריבית דריבית).

למה לשלם 25% מס רווחי הון כשאפשר לשלם 15% מס:

בעת משיכת הכסף מהקופה, ישולם מס בשיעור של 15% בלבד מהרווח הנומינלי על הרווחים שנצברו בקופה (לעומת 25% מס מהרווח הנומינלי בכל השקעה בניהול רגיל, אטרקטיבי מאוד בייחוד כאשר האינפלציה כיום נמוכה מאוד).

החוסך יכול בכל שלב לאחר גיל 60 למשוך את הכסף פטור ממס כקצבה.

גם הורשת הכסף והעברתו לדור הבא משתלמת הרבה יותר, אם החוסך הלך לעולמו לפני גיל 75, יורשיו ייהנו מהכסף הנצבר בפטור מלא ממס., אם היורש הלך לעולמו לאחר גיל 75 היורשים יכולים למשוך את הכסף במס של 15% נומינלי או להעביר את הכסף לפנסיה שלהם ואז היורשים "נכנסים לנעליו" של החוסך ונהנים מזכויותיו.

חיסכון מהותי בעלויות ניהול חשבון :

קופות גמל אינן גובות מע"מ והחוסך/ת פטור/ה מעמלות בנקאיות ארכאיות, דוגמת דמי משמרת ניירות ערך,עמלות אי ביצוע וכו'.

גם עלויות הקניה והמכירה של ניירות ערך בתוך הקופה (על ידי מנהלי ההשקעות בהורייזן) נמוכות מאוד (בכ- 70%!), עובדה המגדילה את תשואת התיקים הנ"ל באופן משמעותי.

איתי ליפקוביץ', מנכ"ל בית ההשקעות הורייזן, מתייחס לאפשרות של החוסכים בגל השלישי למנף את תיקון 190:

ניהול​ תיקון 190 ב-IRA לעומת בקופה מסלולית

  • ניהול הכסף בבנק – בניהול ב-IRA אתה זוכה לשקיפות מלאה: בדומה לחשבון העובר בשב בבנק, הנך יכול להיכנס בכל רגע נתון לתיקך המנוהל ולראות את מצב התיק וכן את ניירות הערך בהם הנך מושקע, כך אתה יכול להנות מהשליטה והזמינות המהירה שהורגלת אליה מניהול תיק בבנק עם כל היתרונות הגלומים בתיקון 190.
  • בניית תיק לחיסכון במס – מאחר ולכל חשבון של הלקוח מיסוי שונה: חשבון השקעה בבנק, תיקון 190, קופות גמל והשתלמות הפטורים ממס. במסגרת ה-IRA ניתן לבצע התאמה מדוייקת של הנכסים הפיננסים לכל חשבון ולבצע ללקוח תכנון מס אופטימלי, מה שיוריד את תשלומי המס ללקוח, בקופת גמל מסלולית שמנהלת באותה צורה את ההשקעה לאלפי אנשים ללא התחשבות בתכנון המס ללקוח אין תכנון מס כולל.
  • דינמיות – קופות הגמל המסלוליות מנהלות נכסים במיליארדי שקלים וכפופות לתשקיף השקעה שמונעה מהם דברים כגון לצאת ממניות, בתנאי שוק של ירידות, ה-IRA איננו שותפים לנוקשות הזאת בהשקעה וכן אנו בונים לכל לקוח תיק המותאם לצרכיו ומטפלים בו בהתאם לתנאי השוק.
  • גמישות – במסגרת ה-IRA, ניתן לשנות מדיניות השקעה בשיחת טלפון אחת למנהל ההשקעות האישי בנייד או במשרד וזאת בניגוד לקופות הגמל שמנהלות השקעות לאלפי אנשים ולא ישנו את ההשקעה בקופה עקב בקשת לקוח, לקוח יכול לבחור לשנות מסלול אך דבר זה אינו מיידי ומגיע עד ל-30 ימי עסקים מה שבתקופות סוערות בשווקים דבר זה יכול לעלות ללקוח בהרבה כסף. כמו כן, הלקוח בקופת הגמל אין מידע זמין בזמן אמת לשווי ההשקעה שכן קופות גמל לא מדווחות ללקוח על שווי השקעתו בזמן אמת אלא מדווחות ללקוח לאחר סוף הרבעון. לעומת זאת, ב-IRA הלקוח מעודכן בזמן אמת דרך האינטרנט על שווי השקעתו בכל רגע נתון.

לסיכום: חשוב כיום שמנהלים תיק השקעות לתכנן את העלויות כולל עלויות המס! תיקון 190 בשילוב עם IRA זו הדרך הטובה ביותר לנהל כיום תיק השקעות בעלויות נמוכות עם יתרונות מיסוי ברורים.

אנחנו בהוריזן נדאג לעזור לכם לבנות השקעה המתחשבת במיסוי ובמטרות וביעדי ההשקעה שלכם.